Kokoloji Kişilik Testi
Kokoloji kişilik testi, psikoloji profesörü Isamu Saito ve Tadahiko Nagao tarafından geliştirilen, temel psikolojik gerçeklere dayanarak hazırlanmış bir tür kendini keşfetme oyunu.

1- Bir dergi aldınız içindekileri hangi sıraya göre okursunuz?

1- Bir dergi aldınız içindekileri hangi sıraya göre okursunuz?

Dergi, insan deneyimlerinin toplandığı bir antoloji gibidir ve sizin o dergiyi okuma tarzınız seçimlerin çeşitliliği karşısında nasıl davrandığınızı gösterir. Özellikle okuma zamanınızı nasıl değerlendirdiğiniz kaynaklarınızı, paranızı nasıl kullandığınızı betimler.

2- Külkedisi masalının sizi en çok etkileyen sahnesi hangisidir?

2- Külkedisi masalının sizi en çok etkileyen sahnesi hangisidir?

Seçtiğiniz sahne sizin kişiliğinizdeki en zayıf noktayı veya en büyük kusuru simgelemektedir.

3- Aşağıdakilerden hangisi bu aileyi en iyi tanımlar?

3- Aşağıdakilerden hangisi bu aileyi en iyi tanımlar?

Küçük bir balina izleme gemisinin güvertesindesiniz. Dört bir yanınız mavi okyanusla çevrili. Derinliklerin gizemli yaratıklarını izlemek için küpeşteden eğildiğinizde tuzlu sular yüzünüzü ıslattı. Ve işte o anda bir balina ailesi size yakın bir noktada su yüzüne çıktı.

Bu senaryoda, balinaların arasındaki ilişki tanımınız sizin kendi annenizle olan ilişkinizin duygusal tanımıdır.

4- Fırtına çıktı. Aniden bastıran sağanakta yürüyorsunuz. Son sürat koşsanız bile gideceğiniz yere beş dakika uzaklıktasınız.

4- Fırtına çıktı. Aniden bastıran sağanakta yürüyorsunuz. Son sürat koşsanız bile gideceğiniz yere beş dakika uzaklıktasınız.

Aşağıdakilerden hangisini yaparsınız?

Fırtına hayattaki beklenmedik, kontrol edilemeyen güçleri temsil eder. Yanıtlarınız, sevdiğiniz bir arkadaşınızla tartıştığınızda nasıl davranacağınızı simgeler.

5- Derin bir mağarada kayboldunuz ve uzayıp giden, bir labirenti hatırlatan koridorlarda dolanıyorsunuz. Yukarıya çıkan yolu bulmaya çalışırken bir yarasa uçarak gelip kulağınıza bir şey fısıldıyor.

5- Derin bir mağarada kayboldunuz ve uzayıp giden, bir labirenti hatırlatan koridorlarda dolanıyorsunuz. Yukarıya çıkan yolu bulmaya çalışırken bir yarasa uçarak gelip kulağınıza bir şey fısıldıyor.

Bu gizemli yaratık size hangisini söyledi?

Yarasanın size söyledikleri, zor zamanlarda başkalarına nasıl yardımcı olduğunuzu simgeler.

6- Patlayan bir volkanı seyredebileceğiniz bir yerde duruyorsunuz. Aşağıdakilerden hangisi bu manzarayı seyrederken düşündüklerinizi açıklıyor?

6- Patlayan bir volkanı seyredebileceğiniz bir yerde duruyorsunuz. Aşağıdakilerden hangisi bu manzarayı seyrederken düşündüklerinizi açıklıyor?

Volkan hakkındaki düşünceleriniz, bir üstünüzün öfkesine göstereceğiniz tepkiyi betimler.

7- Ülkede bir canavar ortalığı kasıp kavuruyor, korku saçıyor ve durdurulamıyor. Üstelik size doğru geliyor. Canavar öfkeyle dolu ve onunla konuşmanın ya da ikna etmenin imkanı yok. Ama neden bu kadar öfkeli?

7- Ülkede bir canavar ortalığı kasıp kavuruyor, korku saçıyor ve durdurulamıyor. Üstelik size doğru geliyor. Canavar öfkeyle dolu ve onunla konuşmanın ya da ikna etmenin imkanı yok. Ama neden bu kadar öfkeli?

Bu canavar, kişiliğinizin karanlık yanını temsil etmektedir.

Kokoloji Kişilik Testi

 1. Sonucun: 1-A
  1. Parasının her kuruşunun nerede olduğunu ve nereye harcandığını bilen birisiniz. Kişisel bütçenizle sürekli meşgul olduğunuzdan değil, sadece her şeyin nerede durduğunu bildiğiniz zaman kendinizi daha rahat hissediyorsunuz. Bir şey kaybetmekten nefret ettiğiniz için tüm hesaplarınızı düzenli tutuyorsunuz
 2. Sonucun: 1-B
  1. Para cebinizde durunca sanki size batıyor. Eğer paranız varsa canınız ne isterse aklınıza ne gelirse onun için harcıyorsunuz. Son kuruşunuzu harcarken de gelecek ay belki de bir hesap açarak para biriktirmeye başlamayı düşünüyorsunuz. Eğer biraz para biriktirebildiyseniz de bunu en yakın bankamatikten çekmeniz beklenmedik bir şey değil.
 3. Sonucun: 1-C
  1. Siz kendinizi tutumlu olarak tanımlıyorsunuz. Bazıları buna cimri diyebilir. Aslında siz paranızı boş şeylere harcamıyorsunuz ya da kaynaklarınızı ziyan etmiyorsunuz, kara günler için saklamayı tercih ediyorsunuz. Aniden bir şey almak ya da kredi kartlarınızı borca sokmak gibi huylarınız yok ama kesenin ağzını biraz açmayı denemeniz iyi olabilir.
 4. Sonucun: 1-D
  1. Hayatınızdaki olası değişikliklere karşın siz harcama alışkanlıklarınızı asla değiştirmiyorsunuz. Eğer büyük ikramiyeyi kazansanız, indirim dükkanlarından alışveriş alışkanlığından vazgeçmeniz zor olacağı gibi tam tersine eğer parasızlık çekiyorsanız da hala marka giysiler almakta direniyor olabilirsiniz. Siz para kaprisleri ile uğraşacak yapıda biri değilsiniz, en iyisi bu işlerden anlayan birisinden destek alın.
 5. Sonucun: 2-A
  1. Külkedisi yerleri ovarken üvey annesi ve üvey kardeşleri tarafından sürekli taciz edilmesi güçlü acıma duyguları uyandırır. Ancak, acımanın altında büyüklük ve gurur duyguları vardır. Bu sahneyi kendinizi birisinden üstün görmenizi sağladığı için hatırlıyorsunuz. Başkalarına şefkatli, acıyan gözlerle ve yukarılardan bir yerden bakmak iyi bir özelliktir ama onlara daima tepeden bakmayı alışkanlık haline getirmeyin.
 6. Sonucun: 2-B
  1. Sihirli değneğinin bir hareketi ile iyilik perisi Külkedisi’ni büyülü bir prensese çevirir ve dünyasını tamamen değiştirir. Ama burada gerçek dünyada işler hiç de o kadar kolay değildir. Sizin en büyük hatanız gerçek hayattaki sorunları görmezden gelmeniz ve plansızlığınız. Burada, yarattığınız sorunlardan sizi kurtarmak için sihirli değneğini sallayacak bir iyilik perisi olmadığını unutuyorsunuz.
 7. Sonucun: 2-C
  1. Bu sahne, sizin üzerinizde büyük bir etki yarattı. Çünkü sizin başkalarına muhtaç yanınıza hitap etti. Kendinizi saat on ikiyi vurduğu zaman koşarak kaçarken ve arkanızda sadece sorunlar ve cevaplanmamış sorular bırakırken görebilirsiniz. Kısa vadede arkanızda bıraktıklarınızı daima başkalarının temizlemesini beklemek kolay görünebilir ama günün birinde gerçeklerle yüzleşmeniz gerekecektir.
 8. Sonucun: 2-D
  1. Hemen herkes mutlu sonlara bayılır ve siz de bu konuda çoğunluğa dahilsiniz. İşte sizin sorununuz da burada. Basit, normal ve sıradan şeylerle çok kolay mutlu olabiliyorsunuz. Hayattan tek beklediğiniz sıradan bir iş, aile, arkadaşlar, çocuklar…Sizi özgün yapan özelliklerinizi keşfetmek için biraz daha fazla gayret göstermeniz gerekebilir. Öyle hissetmiyor olsanız da, unutmayın siz özelsiniz.
 9. Sonucun: 3-A
  1. Sizin hayatınızda annenizin rolü inanılmaz derecede önemlidir. Yetişkin olmanıza karşın davranışlarınız ve düşünceleriniz annenizden etkilenmektedir. Birazcık ana kuzusu olmaktan kurtulmanız ve yeni bir bağımsızlık seviyesi için çalışmanız yerinde olur.
 10. Sonucun: 3-B
  1. Fiziksel şefkat görmeye çok gereksinim duyuyorsunuz. İnsan sıcaklığını istemek doğal bir gereksinimdir ama siz buna diğerlerinden daha fazla muhtaçsınız.
 11. Sonucun: 3-C
  1. Anne ve babanızın rollerini eşit olarak takdir ediyorsunuz (Baba bu tür hayali resimlerde genellikle unutulan bir figürdür). Çocukken ev hayatınız büyük bir olasılıkla mutlu ve güvenliydi. Bu da hayata karşı dengeli bir bakış açısı geliştirmenize yardımcı oldu.
 12. Sonucun: 3-D
  1. Kişisel özgürlüğünüzü elde etmişsiniz ve bir birey olarak gelişmişsiniz. Ama kimi zaman kendiniz olmaktaki ısrarınız sizin hırslı, inatçı ya da bencil olarak algılanmanıza neden oluyor. Bu kadar bireysel olmamaya özen gösterin, yoksa çevrenizdeki insanlara yabancılaşabilirsiniz.
 13. Sonucun: 4-A
  1. Siz aranızdaki sorunları halletmeden önce karşı tarafın öfkesinin dinmesini bekleyenlerdensiniz. Onların istedikleri kadar bağırıp çağırıp içlerini boşaltmalarını izlersiniz, sonra da kendi bakış açınızı soğukkanlılıkla sunarsınız. Bazıları bunu akıllıca bulurken, bazıları sinsice bulabilir.
 14. Sonucun: 4-B
  1. İçinizdekilerin hepsini döktüğünüz sürece kavganın sonunun ne olacağı umrunuzda değil. Sizce siz haklısınız ve tartışılacak bir şey yok. Sizin taktikleriniz arasında alma-verme yok. Eğer karşınızdaki öfkelenirse, siz daha çok öfkeleniyorsunuz. Eğer karşınızdaki bağırırsa, siz haykırıyorsunuz. Bu sizi tartışmak için çok uygun bir insan yapmasa da en azında nerede durduğunuzu anlamak çok kolay.
 15. Sonucun: 4-C
  1. Karşıtlıklar ve tartışmalar size göre değil, bu nedenle kavga çıktığında bile siz daima karşı tarafı sakinleştirmeye çalışıyorsunuz. Ama ne yazık ki bu davranış bazen işleri daha da kötüleştirir. Zaman zaman durup fırtınayı göğüslemelisiniz.
 16. Sonucun: 4-D
  1. Her suçlamaya verecek bir cevabınız, her yanlışınıza bir özrünüz olduğunu düşünüyorsunuz. Size göre bir tartışma, atışma yeteneğinizi bilediğiniz bir gösteri, ama bu tavrınız başkalarına kaypak, sahte ve bunaltıcı geliyor. Ama büyük olasılıkla bunun için de bir açıklamanız vardır.
 17. Sonucun: 5-A
  1. Burnunu her şeye sokan, her şeyi bilen birisi gibi olmak eğilimindesiniz. Başkalarına hemen tavsiyede bulunuyorsunuz ama bazen hiç gerek yokken de yardım etmeye çalışıyorsunuz. Bu da sizin müdahaleci biri gibi görünmenize sebep oluyor.
 18. Sonucun: 5-B
  1. Kocaman kalbiniz ve asla bencil olmayışınız başkalarına örnek oluyor. İnsanlar sizdeki gücü ve şefkati hissediyor. Bir sorunları olduğunda size gelebileceklerini bilmek onları rahatlatıyor.
 19. Sonucun: 5-C
  1. Başkalarına karşı, onların özeline olan saygınızdan dolayı uzak duruyorsunuz. Yardımcı olmak istemediğinizden değil ama sorunlarını kendi başlarına çözmeleri için onları cesaretlendirmiş oluyorsunuz.
 20. Sonucun: 5-D
  1. Yere düşmüş biri gördüğünüzde içinizden ilk gelen şey tekmelemek. Başkalarının kötü durumlarından az da olsa keyif almak doğal olabilir ama bu bir bahane değildir. Bu davranış, arkadaşlarınızla olan ilişkinizi etkileyebilir. Dikkat edin!
 21. Sonucun: 6-A
  1. Başkalarının öfkesine sebep olduğunuzda bunun farkında oluyorsunuz ve suçu kabullenmeye hazırsınız. Bu duyarlılık ve olgun davranış, sorunları halletmenize de yardımcı oluyor.
 22. Sonucun: 6-B
  1. Herhangi bir sorunun suçunu hemen bir başkasının omuzlarına yüklüyorsunuz. Eğer yanlış bir şey yaptığınızın farkında olsanız, zaten yapmazdınız değil mi?
 23. Sonucun: 6-C
  1. Eleştiriye ve bu tür dışavurumlara olumlu bakabiliyorsunuz ama bunun anlamı onlara aldırmamanız değil. Bu olumlu görüntü üstleriniz tarafından uzun vadede takdir topluyor.
 24. Sonucun: 6-D
  1. Acımasız eleştiriler sizi etkilemiyor, büyük olasılıkla onları dinlemediğiniz için. Bu elbette stresinizi azaltmada etkilidir. Ama bu yüzden hatalarınızdan ders alamıyorsunuz. Belki de bu seslere kulak vermek size farklı bir bakış açısı kazandırabilir.
 25. Sonucun: 7-A

  Öfkeli canavar kendi iştahınıza açtığınız savaşa tepki vermektedir. Son zamanlarda bir diyetli mi güreşiyorsunuz? Karnınız boşken kafanızı çalıştırmak zordur. Ama ölçülü olmakta da fayda vardır.

 26. Sonucun: 7-B
  1. Belki de romantik anlamda sorunlar yaşıyorsunuz şu sıralar. Ama unutmayın her aşkta inişli çıkışlı dönemler olacaktır.
 27. Sonucun: 7-C
  1. Kendi görüntünüzden bir şekilde memnun olmayabilirsiniz. Ama bu dünyanın bizi algılama şeklini de negatif olarak etkileyebilir. Sevilmek için ilk adım aynaya baktığınızda gördüğünüzü sevmekle başlar.
 28. Sonucun: 7-D
  1. Bu cevabı seçenler karamsarlardır. Sizin için bardağın yarısı hep boş, üstelik suyun tadı kötü. Düzeltilebilecek yanlışlar bulmak iyidir ama hep şikayet ederek dünyayı değiştiremezsiniz. Bu enerjiyi olumluya doğru kullanmak için bir yol bulmaya çalışmalısınız.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları