Bitcoin’in Mucidi Benim
internet para birimi bitcoin'in gizemi çözüldü mü?

Bitcoin’in Mucidi Benim

Bitcoin son yıllarda duymayan kalmamıştır. Kimilerine göre kullandığımız nakit paranın evrim geçirmiş hali,kimilerine göre ise gelişen teknoloji sonucunda ortaya çıkan dijital kültürün bir oyunu. Öyle yada böyle internet kullanan herkesin hayatına bir şekilde girmiş durumda.

Peki nedir bu bitcoin?Herhangi bir kuruluşla ilişkisi olmayan, ülkelerin kendi para birimleri ile alınıp satılabilen, fiziksel bir aracı kuruma ihtiyac duymadan transferi yapılabilen dijital bir para birimidir.

Bitcoin hakkında pek çok kez komplo teorileri üretildi. Ve hala icadın mucidinin  kim olduğu bilinmiyor. 2008 yılında hayatımıza giren bitcoin’in Satoshi Nakamoto’nun icadı olduğu düşünülüyordu. Ancak   Craig Wright BBC’ye verdiği röportajında bitcoin’in arkasındaki isim olduğunu açıkladı. BBC’ye göre Craig Wright bitcoin’in mucidinin olduğu bilinen bozuklukları kullanarak, iddiasını destekledi ve bitcoin topluluğu’nun ileri gelenleri de bu iddiaya destek verdiler. Bitcoin’in çalışma tekniğinin gizemiyle birlikte en çok merak edilen diğer gizem de kimin icat ettiği ve bu dijital para biriminin nereden çıktığıydı. Satoshi Nakamoto’nun da Craig Wright’ın kullandığı bir takma isim olduğu düşünülüyor.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları