Facebook ve Google gibi Dünya devlerinde işe girmek
Teknoloji devi Apple, Facebook ve Google'da çalışmak pek çok insanın hayali. Peki en düşük 10 bin TL maaşın verildiği Facebook ve Google'da işe başlamak için iş görüşmesinde hangi sorularla karşılaşıyorsunuz?

1. Apple'ın soruları:

Apple'ın soruları:

Yazılım mühendisi adayına: “Elinizde 100 adet bozuk para var. Hepsinin bir yazı bir de tura tarafı var. 10 tanesinin tura yüzü, 90 tanesinin yazı tarafı üstte. Hangisinde neolduğunu anlamak için ne görme ne de dokunma şansınız var, ancak paraları eşit şekilde bölüştürmeniz gerekiyor. Nasıl yaparsınız?”

Yazılım mühendisi adayına: “Diyelim ki elinizde 2 tane yumurta var. Yumurtaları kırmayacak şekilde kaçıncı kattan atmanız gerekir? Bunu nasıl anlar ve nasıl yaparsınız? En uygun çözüm nedir?”

Yazılım mühendisi adayına: “Karşınızda üç adet kutu var. Kutuların birinde sadece elma, birinde sadece portakal, diğerinde ise hem elma hem portakal var. Kutuların üzerinde, içeriklerine dair herhangi bir etiket ya da bilgi de yok. Kutunun içine bakmadan açıyorsunuz ve bir tane meyve alıyorsunuz. Sadece elinizdeki meyveye bakarak,nasıl tüm kutuları doğru şekilde etiketlendirirsiniz?”

Müşteri ilişkileri uzman adayına: “Senaryo: 20 dakika boyunca destek bekleyen ve olay çıkaran kızgın bir müşteri ile ilgileniyorsunuz. İstediği özelliklere sahip bilgisayarı gidip Best Buy’dan ya da Microsoft Store’dan alacağını söylüyor. Sorunu çözün.”

Teknik destek danışmanına: “8 yaşındaki bir çocuğa modemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını nasıl anlatırsınız?

Teknik destek danışmanı adayına: “Çok eski model bir bilgisayara sahip bir adam geliyor ve yardım istiyor. Ne yaparsınız?”

Makine mühendisi adayına: “Çalışan bir plakçaların üzerine bir bardak su koydunuz var yavaşça çalıştırmaya başladınız. İlk etapta ne olur? Bardak kayar mı, taşar mı?”

Teknik destek uzmanına: “En yakın arkadaşınız kim?

Yazılım mühendisi adayına: “Biraz kendinizi anlatın. Sizi ne heyecanlandırır?

Yazılım mühendisi adayına: “İlginç bir problem söyleyin ve onu nasıl çözeceğinizi anlatın.”

Yazılım mühendisi adayına: “Yaratıcı mısınız? Yaratıcı olduğunu düşündüğünüz bir şey söyleyin.

Kıdemli yazılım mühendisi adayına: “Sizi işe alsak, ne üzerine çalışmak isterdiniz?

Kıdemli yazılım mühendisi adayına: “Niye sizi işe alalım?”

Yazılım mühendisi adayına: “Bu zamana kadar yaptığınız en önemli hatalar nelerdir? Bunlardan ne gibi dersler çıkardınız?”

Yazılım mühendisi adayına: “Bu zamana kadar hiç yöneticinizle fikir ayrılığı yaşadınız mı? Yaşadıysanız ne tepki verdiniz? Belirli bir örnek verin ve durumu nasıl çözdüğünüzü anlatın. Sonuç ne oldu? Bu fikir ayrılığını yaşadığınız işi bugün olsa sizi nasıl tanımlardı?

Yazılım mühendisi müdürü adayına: “Hayatınıza yapmış olduğunuz için özellikle gurur duyduğunuz bir şeyi anlatın.”

Global tedarik müdürü adayına: “Bu kalemi daha ucuza üretebilmek için ne yaparsınız?

Global tedarik müdürü adayına: “Dünyada bir günde kaç çocuk doğuyor?”

Kaynak ve geliştirme mühendisi adayı: “Zeki misiniz?

Perakende uzmanı adayına: “Gurur kırıcı bir anınızı anlatın.

Ürün Tasarım Mühendisi : Bir bardak sıcak kahve ve buzdolabından yeni çıkardığımız soğuk sütümüz var. Oda sıcaklığı bu ikisinin arasında. En erken sürede en soğuk karışıma ulaşmak için ne zaman kahveye süt eklemeliyiz? 

Çözüm Danışmanı: Empire State binasının ağırlığı nedir? 

Araştırma Uzmanı: Bir bilgisayar terimi olan ikili ağaç (binary tree), soldaki alt ağaçların aynadaki yansıması mı, yoksa sağdakilerin mi?

Satış Temsilcisi: Hangi süper kahraman olmak isterdiniz ve neden?

Yaratım Uzmanı: RAM'ın ne olduğunu beş yaşındaki bir çocuğa anlatın.

Şef Sitem Mühendisi: Bir uçağın kanadı nasıl çalışır?

Donanım Testi Tasarım Müdürü: Bir iPhone'un iç tasarımını çizin.

Donanım Mühendisi: Bir araçta ne kadar benzin olduğunu ölçmenin beş yolu nedir?

Yazılım Mühendisi: İki tane yumurtanız var ve ne kadar yüksekten yumurtanın kırılmayacağını öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bunu nasıl yaparsınız?

Küresel Tedarik Müdürü: Bu kalemin maliyetini nasıl azaltırsınız? 

Yazılım Mühendisi: Zor bir soruyu nasıl çözdüğünüzü anlatın

Danışman: Modemin ne olduğunu ve nasıl çalıştığını sekiz yaşında bir çocuğa nasıl anlatırsınız?

Küresel Tedarik Müdürü: Dünyada her gün kaç çocuk doğuyor?

Yazılım Mühendisi: Masada 100 tane bozuk para var. Bazılarının resimli tarafı üstte, bazılarının da sayı olan tarafı. Paralara dokunduğunuzda hangi yüzünün üstte olduğunu anlayamıyorsunuz. Resimli olan paralarla diğerlerini görmeden birbirinden nasıl ayırırsınız?

Yazılım QA Mühendisi: En sevdiğiniz uygulamayı nasıl test edersiniz?

Yazılım QA Mühendisi: Önünüzde üç sepet var. Birinde sadece elma, birinde sadece portakal, diğerinde ise portakal ve elma var. Sepetlerin üstü kapalı, içlerinde ne olduğunu göremiyorsunuz. Etiketleri de yanlış yazılmış. Sepetlerden birini açıp içine bakmadan bir meyve alıyorsunuz. Tüm sepetlerin içeriğini nasıl belirlersiniz?

Uzman: Yardım için 20 dakikadır bekleyen öfkeli bir müşteriyle karşı karşıyasınız. En yakındaki bir başka dükkana gideceğiniz söylüyor. Bu sorunu nasıl çözersiniz?

Bakım Uzmanı: Bir müşteri telefonla yardım istemek için arıyor ve bahsettiği bilgisayar bir tuğladan farksız. Ona ne söylersiniz?

Yazılım Mühendisi:Daha önce hiç müdürünüzle bir konu hakında ters düştüğünüz oldu mu? Ne yaptınız ve sonuç ne oldu? O kişi bugün sizi nasıl tanımlar?

Makine Mühendisi:Bir bardak suyu dönen bir plağın üstüne koyuyorsunuz. Plak hızlandıkça bardak devrilir mi?

Şef Yazılım Mühendisi: Hayatınızda özellikle gurur duyduğunuz bir şeyi anlatın.

Yazılım Mühendisi: Yaratıcı biri misiniz? Yaratıcı bir şey söyleyin. 

Satış Uzmanı: Başınıza gelen küçük düşürücü bir anınızı anlatın.

Uzman: Sizce hangisi daha önemli? Müşterinin sorununu çözmek mi, yoksa iyi bir müşteri deneyimi yaratmak mı?

Uzman: Apple ismini Apple Computer Inc'den Apple Inc.'e neden değiştirdi. 

Aile Odası Uzmanı: Oldukça pozitif birine benziyorsunuz. Moralinizi ne bozar?

Okul Danışmanı: Bir müşteriye ona yardım etmek istediğinizi ses tonunuzla nasıl gösterirsiniz? 

Yazılım Mühendisi: iTunes'taki bir uygulamada fotoğraflar zamanla bozuluyor. Kullanılmayan fotoğrafları zaman içinde silmek için ne gibi bir stratejiye başvurursunuz?

Şef Analist: Her iki yüzü aynı olan bozuk paralarla iki yüzü farklı paraların olduğu bir kavanoz alıyorsunuz. Kavanozdan bir bozuk para seçip yazı tura atıyorsun. Üç seferde de paranın aynı yüzü geliyor. Hangi tür parayı seçtiğini nasıl anlarsın? Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları