Derin Dondurucuda Bakla
Derin dondurucu da baklanın da saklanıp, ilk günkü gibi tazeliğini koruyabileceğini biliyor muydunuz?

1. DERİN DONDURUCUDA BAKLA

DERİN DONDURUCUDA BAKLA

Havalar ısınıp bahar gelince çarşıda pazarda tazecik baklaları görmeye başladık. Ancak baklanın çok çabuk tezgahlardan kalkacağını unutmayın lütfen. Baklanın ömrü pek kısadır. Birkaç hafta içinde ortalıktan kayboluverir. Bu nedenle eğer derin dondurucuda bakla saklamak istiyorsanız acele etmelisiniz. Derin dondurucuda bakla saklamak için uygun üç tane yöntem vardır.

 

         Baklaları eve getirdikten sonra temizlemek için öncelikle sirkeli suda bir beş dakika bekletirseniz iyi olur. Sirkeli suda beklettiğiniz baklaları iyice yıkadıktan sonra hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Derin Dondurucuda Bakla Saklama Yöntemleri

1.    yöntem : Yıkayıp temizlediğiniz baklaları doğradıktan sonra hiçbir işlem yapmadan kilitli buzdolabı poşetlerine bir yemeklik olacak miktarda koyabilirsiniz. Çok kolay ve basit bir yöntem. Sadece pişirmek için çıkardığınızda biraz daha uzun sürede piştiğini göreceksiniz.

2.    Yöntem : Bu yöntem şoklama yöntemi yada halk arasında bandırma yöntemi olarak da bilinen bir uygulamadır. Yine temizleyip doğradığınız baklaları, büyükçe bir tencere de kaynattığınız suyun içine atın. 2 dakika kadar beklettikten sonra baklaları sıcak sudan bir kepçe yardımıyla alıp başka bir kaba aktarın. Ve soğuk suyun altında soğuyana kadar ıslatın. Soğuduktan sonra suyunu süzdürüp buzdolabı poşetlerine doldurabilirsiniz. Pişirdiğinizde tadı, kokusu aynı bahar mevsimindeki gibi kalıyor.

3.    Yöntem: Bu yöntem biraz telaşlı ama pişirmesi çok kısa sürede tamamlanıyor. Bol miktarda kuru soğanı yemeklik olarak doğrayın. Yıkayıp temizlediğiniz ve doğradığınız baklaları ve de soğanı büyükçe bir tencereye alın. Baklaları kurutmadan ıslakken tencereye koymalısınız. Soğanları ve baklaları birlikte baklalar diriliğini kaybedip suyunu çekene kadar ocakta karıştırarak pişirin. 7-8 dakika yeterli oluyor.Soğuttuktan sonra poşetleyip derin dondurucunuza kaldırabilirsiniz.

Derin Dondurucuda iç bakla

İç baklada derin dondurucuda aynı yöntemler kullanılaraksaklanır.

Derin dondurucunuza koyacağınız meyve ve sebzeleri poşetledikten sonra dolaba kaldırmadan önce mutlaka poşetteki havayı çıkarmalısınız. Yiyeceklerin tazeliğini koruması için poşetlerde hava kalmamalıdır. Ayrıca sıcakken dondurucuya sebze koymayın.  

Derin dondurucuda mevsimi geldiğinde meyve ve sebze saklamak kullanışlı ve kolay bir saklama yöntemidir.Uygun saklama koşullarına göre dondurucuya konulan meyve sebzeler besin değerlerini kaybetmezler. Baklayı derin dondurucu da 1 yıl kadar saklayabilirsiniz. Tazeliğini kaybetmez. Poşetleyip hazırladığınız gıdaları dondurucuya koymadan evvel poşetlerin üzerlerine muhakkak tarih yazın.  

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları